sobota, 21 grudnia 2024
godzina 12:47

 


Prognoza pogody




Zdrowa żywność







Katalog Gwiazdor


PLAN SZKOŁY


Patroni naszych szkół

2015/2016

Gimnazjum nr 4 na XVII Zjeździe Klubu Herbertowskich Szkół

XVII Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół odbył się w Lublinie w dniach 16-18 września. Wzięło w nim udział 16 szkół z Polski i jedna ze Stanów Zjednoczonych. Od 5 lat w gronie 20 szkół noszących imię Zbigniewa Herberta znajduje się Gimnazjum nr4 z Elbląga. Gospodarzem spotkania był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr1 w Lublinie, którego dyrektorem jest przewodniczący KHS - Pan Wojciech Kalicki.

Tegoroczny Zjazd miał charakter jubileuszowy, świętowano bowiem 15-lecie działalności KHS. Wśród wielu znamienitych gości miejsce szczególne zajmowała żona poety - Pani Katarzyna Herbert, która z nieskrywanym wzruszeniem i przejęciem dziękowała dyrektorom i nauczycielom szkół herbertowskich za ich prężną działalność służącą popularyzacji twórczości wielkiego Poety. Młodzieży zaś życzyła, by twórczość Zbigniewa Herberta towarzyszyła jej w odkrywaniu piękna ludzi i świata.

Tradycyjnie podczas uroczystości zostały wręczone nagrody laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Płynąć pod prąd" oraz po raz pierwszy przyznano wyróżniającym się uczniom tytuł Primus Inter Pares. Wśród nich znalazł się uczeń Gimnazjum nr 4 w Elblągu - Jakub Twardowski.

Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół jest okazją do uhonorowania nauczycieli i dyrektorów szkól za ich szczególne osiągnięcia pedagogiczne oraz za zasługi w propagowaniu twórczości Zbigniewa Herberta. W tym roku Minister Edukacji Narodowej odznaczyła Medalem Komisji Edukacji Narodowej 15 pedagogów z herbertowskich szkół. W gronie wyróżnionych znalazła się polonistka z elbląskiego gimnazjum - Pani Bożena Balbuza.

XVII Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół w Lublinie przebiegał w świątecznej i niezwykle przyjacielskiej atmosferze. Organizatorzy zadbali o odpowiednią oprawę jubileuszowego Zjazdu oraz zapewnili jego uczestnikom wiele atrakcji. Odbyła uroczysta Msza św. z udziałem biskupa lubelskiego, miał miejsce przemarsz pocztów sztandarowych i Gości z kościoła do budynku ZSO nr1 w Lublinie. Były przemówienia władz miasta i osób związanych z KHS. Nie zabrakło oczywiście części artystycznej w wykonaniu dzieci i młodzieży z tamtejszej szkoły. Pedagodzy wzięli udział w posiedzeniu Klubu Herbertowskich Szkół, a młodzież w warsztatach: "pozwól mi usiąść przy tobie. Mistrzu...". Znalazł się czas na dyskotekę i na nocny spacer po Lublinie. Uczestnicy Zjazdu mieli okazję zwiedzić KUL, Zamek Lubelski, Stare Miasto, Klasztor Dominikanów i Archikatedrę Lubelską.

Tegoroczny Zjazd dzięki wielu atrakcjom i niezwykłej gościnności gospodarzy pozostanie na długo w pamięci jego uczestników.

Skład delegacji z Gimnazjum nr 4 im. Zbigniewa Herberta w Elblągu: wicedyrektor Bożena Sakowska, Halina Dolna (nauczycielka biologii), Bożena Balbuza (nauczycielka jezyka polskiego), uczniowie: Karolina Prusecka, Daria Nowak, Jakub Twardowski (poczet sztandarowy) oraz Karolina Zagalska (laureatka konkursu wiedzy o Zbigniewie Herbercie).

17 Zjazd KSH - 18 września 2015

Konkurs ZBIGNIEW HERBERT BEZ TAJEMNIC rozstrzygnięty

11 września odbyła się w naszej szkole II część konkursu poświęconego patronowi Gimnazjum nr 4 - Zbigniewowi Herbertowi

Nietuzinkowy życiorys, różnorodny, bogaty dorobek poety był nie lada wyzwaniem dla reprezentantów wszystkich klas drugich i trzecich. Zmaganiom towarzyszyły wielkie emocje zarówno po stronie uczestników jak i widowni.

Po pierwszym etapie konkursu pozostało sześć uczestniczek, które oprócz sporej wiedzy musiały wykazać się przemyślaną taktyką, wyznaczając kolejne odpowiadające. Bohaterką tej części konkursu okazała się Ola Jurec z kl. II b- najczęściej pytana uczestniczka!

Do ścisłego finału zakwalifikowały się:

  • Julia Olszewska- IIIb
  • Klaudia Wiszniewska- IIf
  • Karolina Zagalska- IIIa.

Dziewczęta wykazały się tak ogromną wiedzą i wyrównanym poziomem, że rozstrzygnięcie do końca było wielką niewiadomą.

Po wyczerpującej walce palmę pierwszeństwa i główną nagrodę- wyjazd na zjazd Herbertowskich Szkół w Lublinie- zdobyła Karolina Zagalska. II miejsce wywalczyła Klaudia Wiszniewska, III - Julia Olszewska. Warto przypomnieć, że Karolina i Julia powtórzyły swój ubiegłoroczny sukces!

Cieszymy się, że uczestnicy konkursu podeszli do konkursu z wielkim zaangażowaniem. Gratulujemy im wszystkim i życzymy dalszych sukcesów.

Zbigniew Herbert bez tajemnic

Już w najbliższy piątek, 11 września, reprezentanci klas drugich i trzecich naszego gimnazjum będą współzawodniczyć o miano najlepszego znawcy faktów z życia naszego patrona- Zbigniewa Herberta. Mistrz będzie musiał również wykazać się wiedzą o twórczości poety.

Tylko jeden uczeń spośród jedenaściorga uczestników II etapu konkursu zdobędzie główną nagrodę - wyjazd na XVII Zjazd Herbertowskich Szkół, który w tym roku odbędzie się w Lublinie w dn. 16-19 września.

Do finału zakwalifikowali się:

  • Patrycja Błaszczyk- II a
  • Aleksandra Jurec- II b
  • Ania Fiodorowicz-kl. II c
  • Zuzia Szuman- II d
  • Wiktoria Brędowska- kl. IIe
  • Klaudia Wiszniewska - kl. II f
  • Karolina Zagalska- kl. III a
  • Julia Olszewska- kl. III b
  • Aneta Szpuga- kl. III c
  • Weronika Kosińska- III d
  • Julia Gawda- kl.III e

Liczymy, że poziom będzie równie wysoki jak w ubiegłym roku. Życzymy powodzenia !

2014/2015

Gimnazjum nr 4 na XVI Zjeździe Klubu Herbertowskich Szkół

W tym roku przedstawiciele Klubu Herbertowskich Szkół gościli na Śląsku. Od trzech lat do tego zaszczytnego grona 20 szkół należy również Gimnazjum nr 4 z Elbląga.
Gospodarzem XVI Zjazdu, który odbył się w dniach 18-19.09.2014r., był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych "COGITO" w Siemianowicach Śląskich.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Michała Archanioła. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i wszystkich delegacji szkół do Parku Tradycji. Pochód ulicami miasta poprowadziła orkiestra górnicza.

Podczas oficjalnych uroczystości z udziałem przedstawicieli władz miasta odczytano listy od p. Katarzyny Herbert- żony poety i p. Haliny Herbert-Żebrowskiej- siostry Zbigniewa Herberta. Obie panie z powodu problemów zdrowotnych nie mogły osobiście uczestniczyć w tegorocznym spotkaniu, ale wyraziły swoje zadowolenie z faktu, iż szkoły noszące imię Zbigniewa Herberta kultywują tradycję corocznych zjazdów i podejmują działania służące popularyzacji twórczości poety.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkursy związane z twórczością Zbigniewa Herberta oraz wręczono nagrody laureatom. Miło nam poinformować, że elblążanka- Weronika Czajkowska zdobyła wyróżnienie w Konkursie Literackim "Pan Cogito wobec wyzwań XXI wieku".

Prezes Klubu Herbertowskich Szkół p. Wojciech Kalicki wręczył również Medale Komisji Edukacji Narodowej przyznawane przez Ministra Edukacji Narodowej wyróżniającym się nauczycielom i dyrektorom szkół.

Dużą przyjemnością dla zgromadzonych był wykład prof. Rafała Żebrowskiego- siostrzeńca poety-poświęcony utworowi Zbigniewa Herberta pt.: "Modlitwa Pana Cogito podróżnika". Cytat z tego wiersza był mottem tegorocznego zjazdu.

(... ) żebym rozumiał innych ludzi
inne języki inne cierpienia (... )

Z. Herbert

Nauczyciele i dyrektorzy szkół mieli również okazję poznać się bliżej i wymienić doświadczeniami podczas spotkania przy kawie w zabytkowej Willi Fitznera w Siemianowicach Śląskich.

Gospodarze zadbali też o atrakcje dla młodzieży: przejazd kolejką linowej nad kompleksem parkowo-rekreacyjnym, dyskoteka i spotkanie "Bliżej gwiazd" w Planetarium Śląskim.

Największą jednak atrakcją dla gości z całej Polski było zwiedzanie kopalni "Guido" w Zabrzu. Wąskie, niskie korytarze, pył, hałas i oczywiście świadomość zagrożeń czyhających na człowieka pracującego kilkaset metrów pod ziemią wywarły na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Była to niewątpliwie cenna lekcja dotycząca historii i teraźniejszości górnictwa w Polsce, ale przede wszystkim dobra lekcja wychowawcza- ucząca pokory wobec sił natury i szacunku dla pracy górników.

Uczestnicy zjazdu podkreślali, iż dodatkową wartością ich corocznych spotkań, oprócz wymiany doświadczeń i pogłębiania wiedzy na temat twórczości poety, jest poznawanie kultury i tradycji regionalnych panujących w miejscach, w których Herbertowskie Szkoły funkcjonują.

Kolejny zjazd już za rok- tym razem w Lublinie!

Podczas XVI Zjazdu Klubu Herbertowskich Szkół nasze gimnazjum reprezentowali:
- nauczyciele: Bożena Balbuza, Dorota Gościńska, Roman Nakonowski,
- uczniowie: Karolina Kozłowska (III B), Marta Strzelczyk (III D), Dawid Rybski (III E) i Julia Olszewska (II B)

Herbert

Finał konkursu wiedzy o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta rozstrzygnięty!

Już od dzisiaj, 17.09.2014r. zwyciężczyni konkursu wiedzy o życiu Zbigniewa Herberta spędza czas na XVI Zjeździe Szkół Herbertowskich w Siemianowicach Śląskich. Jest to główna nagroda w konkursie.

Finał zmagań, czyli ostatni, szkolny etap konkursu wiedzy o patronie gimnazjum odbył się w piątek, 12 września. Zawodnicy - reprezentanci wszystkich klas drugich i trzecich wzięli udział w "Jednym z jedenastu", konkursie wzorowanym na programie "Jeden z dziesięciu".

Do trzeciego etapu, po morderczych zmaganiach, dostały się uczennice klas drugich - II a, II b i II c: Karolina Zagalska, Julia Olszewska i Aneta Szpuga. Współzawodnictwo wymagało zarówno wiadomości o Zbigniewie Herbercie, jak i umiejętności taktycznych.

Ostatecznie I miejsce zajęła przedstawicielka klasy II a - Karolina Zagalska, II - Julia Olszewska z II b i III - Aneta Szpuga z kl. II c.

Gratulujemy, życzymy sukcesów w następnym roku.

2013/2014

Gimnazjum nr 4 na XV Zjeździe Herbertowskich Szkół

Malowniczy Kołobrzeg w dniach 19-21 września gościł uczestników tegorocznego jubileuszowego zjazdu szkół noszących imię Zbigniewa Herberta. Do nadmorskiego kurortu przyjechali przedstawiciele 17 szkół: z Krakowa, Warszawy, Lublina, Brzegu, Gdańska, Słupska, Żor, Bełchatowa, Częstochowy, Trzebiatowa, Wronek, Kołobrzegu, Słubic, Wrocławia, Siemianowic Śląskich, Żerkowa oraz z Elbląga. Nasze miasto reprezentowało Gimnazjum nr 4 im. Zbigniewa Herberta przy zespole Szkół nr 1. Gospodarzem zjazdu był ZS Społecznych w Kołobrzegu.

Zjazd rozpoczął się uroczystą mszą w Bazylice Mniejszej. Następnie ulicami miasta w asyście Orkiestry Zdrojowej członkowie Klubu Szkół Herbertowskich przeszli do Regionalnego Centrum Kultury. Ten piękny pochód ze sztandarami szkół i transparentami przykuwał uwagę licznie zebranych mieszkańców miasta i turystów. Wszystkim zostało przypomniane przesłanie Księcia Poetów: Idź wyprostowany, Powtarzaj wielkie słowa, Bądź wierny-idź.

W RCK odbyła się inauguracja zjazdu. Wszystkich przybyłych powitał Prezes Klubu Herbertowskich Szkół - Wojciech Kalicki oraz Jolanta Chmara gospodarz tegorocznego Zjazdu. Podczas uroczystości zebrani m.in. wysłuchali wykładu dotyczącego osoby i twórczości Z. Herberta wygłoszonego przez dr Krystynę Dzieduszycką-Rycerską Prezesa Zarządu Fundacji im. Z. Herberta oraz listu od dr Rafała Żebrowskiego siostrzeńca poety.
Został również rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs literacki "List do Zbigniewa Herberta", w którym to uczennica naszego gimnazjum Agnieszka Jędrzejewicz otrzymała wyróżnienie. Część artystyczną stanowił spektakl oparty na wierszach Herberta -"Umarli proszą o bajki". Scenariusz i reżyseria Wojciech Czapiewski.

Drugi dzień zjazdu połączony był z XIV Herbertiadą, która w Kołobrzegu wszystkim dobrze jest znana. W ramach tegorocznego przeglądu odbyły się warsztaty teatralne oraz konkurs recytatorski dla młodzieży ponadgimnazjalnej.
Podczas Gali Herbertiady nastąpiła prezentacja laureatów tego konkursu. Zgromadzona publiczność wysłuchała również listu od żony poety Katarzyny Herbert, która niestety z przyczyn zdrowotnych nie mogła osobiście spotkać się z uczestnikami zjazdu.
Uroczystość uświetniły dwa spektakle teatralne: "A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim" w wykonaniu aktorów z Nowego Teatru z Rzeszowa oraz "Gry (w) Pana Cogito" zaprezentowane przez artystów Teatru CHOREA z Łodzi.

Tegoroczny zjazd obfitował w różnego rodzaju atrakcje. Organizatorzy zadbali, by goście miło i ciekawie spędzili czas w Kołobrzegu. Były warsztaty, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, kręgle, zwiedzanie miasta z przewodnikiem, dyskoteka dla młodzieży i spotkania przy kawie. Wszystko po to, by przedstawiciele szkół z całej Polski mogli lepiej się poznać i wspólnie organizować różnego rodzaju imprezy propagujące twórczość ich mistrza - Zbigniewa Herberta. W przyszłym roku spotykamy się w Siemianowicach Śląskich.

Nauczyciele Gimnazjum nr 4

zapraszamy do galerii

2012/2013

"Kornel Makuszyński - Nasz Patron"

4.03.2013 klasa 5 B wzięła udział w lekcji poświęconej patronowi Szkoły Podstawowej nr 11 - Kornelowi Makuszyńskiemu przygotowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Elblągu.

Oto relacja:

"Na początku obejrzeliśmy bardzo ciekawą prezentację, w trakcie której odpowiedzieliśmy na kilka pytań . Następnie, pracując w grupach i korzystając z najnowocześniejszych technologii rozwiązaliśmy krzyżówkę dotyczącą informacji zawartych w prezentacji - nie było łatwo, ale pomimo tego dwóm grupom udało się zakończyć tę rywalizację z wynikiem 100 %.

W ostatniej części każda grupa musiała wykazać się kreatywnością i sprytem podczas wyszukiwania ciekawych i intrygujących informacji o Kornelu Makuszyńskim. Lekcja upłynęła bardzo szybko i pod znakiem dobrej zabawy."

Pozdrawiamy

Klasa 5 B

"Czytam w podróży... Herberta"

26 lutego 2013 r. po raz pierwszy odbyła się ogólnopolska akcja społeczna "Czytam w podróży... Herberta" organizowana przez Fundację im. Zbigniewa Herberta wraz z Klubem Herbertowskich Szkół, której partnerami byli również: Biblioteka Narodowa i Instytut Adama Mickiewicza. W projekcie brali udział uczniowie szkół im. Zbigniewa Herberta oraz uczniowie i studenci z siedemnastu miast Polski: Bełchatowa, Brzegu, Częstochowy, Elbląga, Gdańska, Jarocina, Kołobrzegu, Katowic, Krakowa, Lublina, Piekar Śląskich, Siemianowic Śląskich, Słubic, Słupska, Warszawy, Żerkowa i Żar.
Celem przedsięwzięcia jest upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta i zachęcenie do czytania utworów poety- np. podczas podróży.

Gimnazjum nr 4 im. Zbigniewa Herberta w Elblągu reprezentowało siedemnaścioro uczniów - wolontariuszy, którzy wraz z opiekunami (Dorotą Gościńską, Marzeną Kurach, Barbarą Magoń) w autobusach linii: 13, 14, 16, 17, 18, 4T i tramwaju 400 oraz na przystankach wręczali zakładki z fragmentami utworów poety.

Elblążanie nie zawiedli. Mogliśmy liczyć na ich życzliwość i otwartość. Wielu z nich nie po raz pierwszy zetknęło się ze spuścizną twórcy Pana Cogito.
Przez dwie godziny trwania akcji gimnazjaliści zdołali zainteresować licznych podróżujących. Młodzi wolontariusze zauważyli, że chociaż wiele osób nie czyta w środkach transportu, to warto do tego zachęcać. Większość pasażerów odbierała akcję z entuzjazmem, a tylko nieliczni nie wykazali zainteresowania. Uczniowie wskazywali, że akcja nie tylko popularyzowała czytelnictwo, ale uczyła otwartości i rozmowy z ludźmi.
Projekt można z pewnością zaliczyć do udanych, a młodzi ludzie i mieszkańcy Elbląga dzięki rozmowom na temat poety i jego twórczości stali się sobie bliżsi.

Dziękujemy bardzo serdecznie Zarządowi Komunikacji Miejskiej za włączenie się do akcji i umożliwienie wolontariuszom i opiekunom bezpłatnego korzystania z transportu. Dziękujemy również elblążanom za życzliwość i słowa wsparcia.

Zapraszamy do śledzenia akcji na stronie Fundacji Zbigniewa Herberta (www.fundacjaherberta.com) i profilach FB (fundacjaherberta i PanCogito).

Uczniowie Gimnazjum nr 4 im. Zbigniewa Herberta wraz z opiekunami.

Foto Pierwsze "czytanie"

Foto Drugie "czytanie"

Święto Szkoły w gimnazjum

28 listopada 2012 roku w Gimnazjum nr 4 im Zbigniewa Herberta obchodzono po raz pierwszy Święto Szkoły. Patronem przedsięwzięcia był oczywiście Zbigniew Herbert. "Jeżeli wybierasz się w podróż, niech będzie to podróż długa" - napisał - i tak długo, w myśl słów patrona gimnazjum, zamierzamy kultywować tradycję tego święta. Obiecała to w swoim przemówieniu pani wicedyrektor Bożena Sakowska.

Uroczystości rozpoczęły się akademią, na której Anna Wilk i Bartłomiej Michalczyk przypomnieli biografię Zbigniewa Herberta. Wysłuchano też "Przesłania pana Cogito" w wykonaniu Miłosza Koczorowskiego. Imprezę uświetnił występ laureatów konkursu recytacji wierszy Zbigniewa Herberta - Darii Kani i Marcina Głębickiego. Tego też dnia oni i pozostali nagrodzeni w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Zagadki, zagadki...
Następnie gimnazjaliści mogli wykazać się znajomością twórczości swojego patrona, odgadując tytuły wierszy na podstawie ciekawie zaaranżowanych scenek. Udało się rozpoznać wszystkie utwory, za co wręczono zwycięzcom słodkie upominki.

Uff, czas popracować
Tak pokrzepieni na duchu i ciele uczniowie udali się wraz z wychowawcami do gabinetów, aby wykonać zaplanowane przez organizatorów zadania. Klasy pierwsze przygotowywały prace plastyczne do wylosowanych wcześniej utworów, a drugie wyklejały ich tekst literami z gazet. Klasy trzecie miały za zadanie przygotować i zaprezentować przydzielone fragmenty dramatu Zbigniewa Herberta pt. "Maja" oraz przygotować plakat do tego utworu.

W herbaciarni - Herbertciarni
W tym czasie można było zaspokoić nie tylko potrzeby duchowe (kontakt z twórczością Herberta), ale też zachcianki kulinarne. W wygodnie i estetycznie urządzonej Herbertciarni sprzedawano wypieki przyniesione przez uczniów. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na sfinansowanie radiowęzła.

Prezentacje czas zacząć
Po upływie godziny klasy trzecie zebrały się ponownie w hali sportowej, aby zaprezentować fragmenty dramatu "Maja". Aktorzy stanęli na wysokości zadania; jedynym mankamentem okazała się słaba słyszalność. Czy przyczyną był sprzęt techniczny, czy brak scenicznego doświadczenia adeptów sztuki aktorskiej - niech każdy oceni sam. Mimo to wkład pracy i talent uczniów zrobiły wrażenie na widzach. Występy trzecioklasistów i prace plastyczne klas pierwszych i drugich oceniało jury w składzie: pp. Bożena Sakowska, Anna Awiżeń, Małgorzata Mikołajczyk. Czekamy z niecierpliwością na wyniki.

Rozstajemy się... na rok
Tyle wydarzyło się dzisiaj. Plakaty i wszystkie prace plastyczne wykonane w dniu święta można oglądać na ścianach korytarza w segmencie D (parter). Następne święto już w listopadzie 2013 roku, o czym informuje

M. Kowalska

Foto Święto szkoły - G4 - 28.11.2012 (SK)

Foto Święto szkoły - G4 - 28.11.2012 (RN)


Święto Szkoły w SP nr 11

28 listopada 2012r. obchodziliśmy "Dzień z Kornelem Makuszyńskim", pierwsze Święto Szkoły zorganizowane w rocznicę nadania sztandaru. To była niesamowita uroczystość. Cała szkoła tętniła radością i humorem płynącym z kart książek naszego patrona. Po korytarzach biegały panny z "mokrą głową", szalone Ewy, rozrabiające Jacki albo Placki, płochliwe Koziołki, a nawet smoki wawelskie. Nad wszystkim czuwał rozsądny i mądry "szatan" z szóstej klasy. Ta wspaniała impreza zjednoczyła uczniów całej szkoły podstawowej, ich rodziców i nauczycieli. Wszyscy bawili się wspaniale. Tak została zapoczątkowana nowa tradycja naszej szkoły- "Listopadowy Dzień z patronem".

Dziękujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie święta. To było nasze wspólne dzieło. Organizatorzy

Foto Święto szkoły - SP11 - 28.11.2012 (MP)

Dzień z poezją Zbigniewa Herberta

To była gratka dla wszystkich wielbicieli poezji patrona naszego gimnazjum. 22 października doszło do zmagań adeptów sztuki żywego (i mądrego) słowa w postaci poezji i prozy Zbigniewa Herberta.
Do konkursu przystąpiło 26 uczestników - uczniów klas drugich i trzecich - oraz poza regulaminem - 4 uczniów klas pierwszych. W progach gościnnej biblioteki można było wysłuchać poezji w naprawdę pięknym wykonaniu.

Po wylosowaniu kolejności występu zaprezentowali się następujący uczniowie: Bartłomiej Michalczyk II b, Joanna Fiodorowicz III b, Marcin Głębicki III c,Maria Kamińska III c, Natalia Maciejewska II f, Miłosz Koczorowski II f, Anna Wilk III b, Daria Bober II e, Michał Kędzierski III b, Kamil Mika II b, Agnieszka Jędrzejewicz III a, Daria Kania III b, Jakub Jachimowicz II c, Aleksandra Szydzik II b, Kacper Kwiliński III b, Karolina Radgowska III b, Marcel Tworkowski Ib, Anna Szczepańska II c, Dawid Jaworski I b, Alicja Werner I a, Joanna Szafader III e, Justyna Bożyk II c, Szymon Balbuza III b, Sylwia Pietrzniak III a, Marcin Daraszewicz II a, Jakub Grzanka III d, Sandra Kapteina I a, Mateusz Chromiński III b, Paulina Rypińska III c, Patrycja Wierzbowska II b, Kacper Kwiliński (powtórnie) III b, Paweł Oleszkiewicz III f.

Jury w składzie: pani dyrektor Bożena Sakowska i pp. Małgorzata Kowalska, Marzena Kurach i Barbara Magoń wysłuchały recytatorów z wielką przyjemnością (nie ma w tym twierdzeniu żadnej przesady) i ustaliły następujący werdykt:
I miejsce - ex aequo:

  • Marcin Głębicki kl. III c
  • Daria Kania III b
  • Kacper Kwiliński III b
II miejsce - Joanna Szafader III e

III miejsce - ex aequo:

  • Marcin Daraszewicz II a
  • Agnieszka Jędrzejewicz III a
  • Miłosz Koczorowski II f

Cieszymy się, że poziom konkursu jest coraz wyższy, że wzbudził w tym roku jeszcze większe zainteresowanie. Gratulujemy serdecznie zwycięzcom i wszystkim uczestnikom. Laureaci pierwszego miejsca zaprezentują swoje konkursowe wystąpienia w dniu Święta Szkoły, 28 listopada 2012 roku.

M. Kowalska, M. Kurach i B. Magoń

Foto Dzień z poezją Zbigniewa Herberta

Gimnazjum nr 4 na
Zjeździe Klubu
Herbertowskich Szkół

W listopadzie ubiegłego roku w Gimnazjum nr 4 przy Zespole Szkół nr 1 w Elblągu odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru i nadanie szkole imienia Zbigniewa Herberta. Od tego czasu gimnazjum zostało też członkiem Stowarzyszenia Klubu Herbertowskich Szkół. Celem Klubu jest: nawiązanie współpracy między szkołami noszącymi imię Zbigniewa Herberta, integracja społeczności szkolnych wokół osoby patrona i świata wartości, które prezentuje jego twórczość, organizacja różnych imprez kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym, propagujących twórczość Zbigniewa Herberta. Radę Patronacką Klubu tworzą: Katarzyna Herbert - żona poety, Halina Herbert - Żebrowska - siostra poety, Rafał Żebrowski - siostrzeniec poety. Stowarzyszenie powstało w 2001r. w Lublinie, obecnie zrzesza 19 szkół z Polski i jedną z Nowego Jorku i jest Klubem bardzo elitarnym.

XIV Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół odbył się w CV Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Warszawie. Po raz pierwszy delegacja Gimnazjum nr 4 uczestniczyła oficjalnie w tym spotkaniu.

Słoneczne październikowe dni zgromadziły przedstawicieli prawie wszystkich herbertowskich szkół. Do Warszawy przybyli dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z Warszawy, Lublina, Gdańska, Żor, Słupska, Trzebiatowa, Żerkowa, Bełchatowa, Kołobrzegu, Wrocławia, Słubic, Krakowa, Elbląga, Siemianowic Śląskich, Częstochowy oraz Wronek. 18.10.2012r. nastąpiło uroczyste otwarcie Zjazdu, uświetnione wprowadzeniem 13 pocztów sztandarowych poszczególnych szkół. Wszystkich zebranych powitała dyrektor CV LO - Elżbieta Gęsina oraz Prezes Klubu Herbertowskich Szkół - Wojciech Kalicki. Następnie wysłuchano interesującego wykładu dr hab. Jacka Kopcińskiego z Instytutu Badań Literackich PAN - "Dlaczego Sokrates Herberta był poetą?". Ogromnym zainteresowaniem cieszył się spektakl w wykonaniu grupy teatralnej CV LO "Jaskinia filozofów".

Dzięki uprzejmości pani wiceprezydent Elbląga - Grażyny Kluge, która przekazała nam prezenty reklamowe, mogliśmy wszystkim przedstawicielom poszczególnych delegacji podarować upominki związane z naszym miastem i naszą szkołą. Był to miły i zaskakujący moment, a dla nas ważna rzecz, że mogliśmy w ten sposób przywitać się ze wszystkimi. Szczególnie wzruszającym wydarzeniem był fakt wręczenia podarunków i krótkiej rozmowy z żoną poety - Haliną Herbert oraz jego siostrą - Katarzyną Herbert - Żebrowską. Obu paniom podziękowaliśmy za przepiękne listy i gratulacje, które otrzymaliśmy i odczytaliśmy podczas uroczystego wręczenia sztandaru. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie szkoły, oglądanie prac plastycznych oraz nagrodzonych prac konkursowych " Śródziemnomorskie inspiracje w twórczości Zbigniewa Herberta".

W godzinach popołudniowych wszystkie delegacje wraz z pocztami sztandarowymi udały się na Powązki i tam przy grobie Zbigniewa Herberta odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Pierwszy dzień Zjazdu zakończyła uroczysta kolacja, podczas której delegacja Gimnazjum nr 4 została oficjalnie przywitana w gronie szkół - członków Klubu Herbertowskich Szkół. Poznaliśmy przedstawicieli poszczególnych szkół, nawiązaliśmy pierwsze znajomości i przyjaźnie, wymieniliśmy się swoimi doświadczeniami w pracy z patronem, a przede wszystkim poczuliśmy atmosferę takich spotkań. Młodzież ze wszystkich szkół spotkała się na dyskotece integracyjnej i bawiła się doskonale.

Za rok kolejny już Zjazd (XV Jubileuszowy) odbędzie się w Kołobrzegu i delegacja Gimnazjum nr 4 będzie tam na pewno.

Hanna Trybińska - dyrektor Zespołu Szkół nr 1

Foto XIV Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół

2011/2012

"Baw się i ucz z Koziołkiem Matołkiem"

06.06.2012r. w auli naszej szkoły odbył się już po raz czwarty konkurs wiedzy i sprawności dla sześciolatków:
"Baw się i ucz z Koziołkiem Matołkiem".

Do konkursu przystąpiło sześć 8-osobowych drużyn z elbląskich przedszkoli:
Przedszkola nr 24 , Przedszkola "WIKI" i sześciolatki z SP nr 11. Każde przedszkole i "zerówkę" reprezentowały po dwie drużyny sześciolatków.

Podczas "przeżywania" przygód razem z Koziołkiem Matołkiem, przedszkolaki mogły wykazać się wiedzą już zdobytą i jednocześnie przyswoić sobie poprzez zabawę nowe wiadomości i umiejętności.
Dzieci brały udział w 6 konkurencjach umysłowych i 3 sprawnościowych. Dzieciaki przeżywając przygody razem z Koziołkiem Matołkiem zdobyły punkty łącznie w 9 konkurencjach.
Wszystkie dzieci wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami oraz dużą sprawnością fizyczną. Bardzo duże emocje wzbudziły konkurencje sprawnościowe bo wszystkie drużyny chciały wygrać.

Oto końcowa klasyfikacja:
I. miejsce - Przedszkole nr 24
II. miejsce - Przedszkole "WIKI"
III. miejsce - klasa "0" naszej szkoły

Wszystkie dzieci świetnie się bawiły , wyszły z naszej szkoły z uśmiechniętymi buziami , a przy wyjściu wszyscy uczestnicy otrzymali jeszcze kolorowe baloniki.

Organizatorzy:
Renata Derenda
Violetta Kotyńska
Cecylia Marszałek
Danuta Murawek-Nagy

Foto Baw się i ucz z Koziołkiem Matołkiem

Wielki Sukces SP 11 w
X Festiwalu Kultury Dziecięcej

PACANÓW 2-3 CZERWCA 2012

Niezapomnianych wrażeń i ogromnej radości z II miejsca doświadczyli mali reprezentanci Elbląga - uczniowie klas II, IV i V ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Kornela Makuszyńskiego, biorący po raz pierwszy udział w Zjeździe Szkół Kornelowskich oraz X Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie. Młodzi elblążanie nawiązali do barwnej przeszłości naszego miasta, występując w strojach piekarczyków, mieszczan i krzyżaków, za co zyskali ogromne uznanie publiczności. Zaprezentowali stworzoną przez siebie wersję legendy "Piekarczyk - koszykarzem", zaś za spektakularny udział w festiwalowym korowodzie grup bajkowych zespół z malowniczego Elbląga nagrodzony został Srebrną Podkową, pokonując reprezentantów Ukrainy.

Nasi uczniowie zwiedzili także Europejskie Centrum Bajki. Brali udział w licznych atrakcjach X Festiwalu Kultury Dziecięcej prowadzonego przez aktorów: Dorotę Chotecką i Radosława Pazurę. Słuchali utworów czytanych przez poetkę - Wandę Chotomską, byłego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Waldemara Dąbrowskiego i aktorkę - Joannę Trzepiecińską. Bawili się w Strefach: szalonego naukowca, wiedzy, twórczości, zabawy i świata podróży. Przenieśli się na chwilę w bajkowy świat telewizyjnych Domisiów.

Swą trzydniową niezwykłą podróż zakończyli zwiedzając piękny Sandomierz. Powrócili nie tylko z pięknym trofeum, ale najcudowniejszymi wspomnieniami.

Opiekunki zwycięskiej grupy:
Mariola Hajdukonis, Małgorzata Podbielska, Alicja Stando, Izabela Marynowska, Magdalena Szyk

Foto Festiwal Kultury Dziecięcej w Pacanowie (MP)

Wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie
"Podróże Koziołka Matołka" Pacanów 2012

Jury tegorocznej edycji konkursu, którego tematem była Ukraina, przyznało wyróżnienie trzem uczennicom klasy IIb ze Szkoły Podstawowej Nr 11: Agacie Antosik, Oliwii Juchnowicz i Karolinie Atłas. Dziewczynki przedstawiły w formie komiksu swoją propozycję podróży Koziołka Matołka po Ukrainie. Niezwykle pomysłowo wykonana praca uwzględniała dziedzictwo kulturowe i literackie naszych sąsiadów.
Wręczenie wyróżnienia i upominków odbyło się w Pacanowie podczas III Dziecięcych Spotkań z Komiksem, gdzie naszą szkołę reprezentowała Karolinka Atłas. Serdecznie gratulujemy sukcesu! Czekamy na kolejne propozycje wypraw z Koziołkiem Matołkiem.

M. Podbielska

Nadanie sztandarów szkołom
SP nr 11 i Gimnazjum nr 4
25 listopada 2012


WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

20 listopada 2011r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny
"Przygody bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego".
Konkurs adresowany był do uczniów klas I - VI.

Wpłynęło 81 prac, z których jury wybrało 19 najciekawszych.
Oto autorzy tych prac:
Paulina Koperek kl. I c
Łukasz Chomicz kl. I a
Dawid Klemens kl. I b
Carolina Błaszczyk kl. II c
Klaudia Laszuk kl. II a
Wiktoria Górecka kl. II a
Agata Antosik kl. II b
Damian Siwek kl. III b
Kornelia Sowa kl. III b
Weronika Tarczyńska kl. III a
Wiktoria Lasek kl. III a
Aleksandra Urbanowska kl. IV b
Łukasz Szczech kl. IV b
Kacper Trębacz kl. IV b
Mikołaj Sęk kl. V a
Monika Lelujko kl. V a
Agata Kowalewska kl. V b
Natalia Sarnecka kl. V a
Kacper Kimso kl. VI b

Gratulujemy zwycięzcom.

Na najbliższym apelu autorzy wyróżnionych prac otrzymają nagrody , a ich dzieła zostaną wyeksponowane na wystawie z okazji nadania sztandaru szkole.

Organizatorzy konkursu:
Danuta Morawek - Nagy
Renata Derenda

Na urodzinach u ...

Co działo się 28 października w naszej szkole?
Otóż w dniu dzisiejszym obchodziliśmy 87. urodziny patrona szkoły Zbigniewa Herberta. Był tort, było sto lat, były życzenia, była też recytacja Jego utworów.

Uczniowie z klas: I b, I c, II b, III a, III c, należący do koła teatralnego Nie Pamiętam, przygotowali fetę na cześć wielkiego poety. Obchody rozpoczęły się od zaproszenia gości, a następnie zapalenia świeczki na urodzinowym "torcie", który rozdzielono wśród młodzieży. Podczas lekcji uczniowie mogli skorzystać z immunitetów , "kawałków tortu", w postaci przygotowanych fragmentów wierszy i prozy poetyckiej autorstwa Zbigniewa Herberta.

Główne uroczystości odbywały się podczas długiej przerwy, kiedy to mogliśmy wysłuchać recytacji tekstów poety. Obchody 87. rocznicy urodzin naszego patrona zakończyło gromkie sto lat i słodki poczęstunek . Wybuchające serpentyny, balony, odgłos piszczałek sprawiał, że nikt nie mógł przejść obojętnie holem, gdzie trwała zabawa. Mamy nadzieję, że przyszłe obchody kolejnej rocznicy będą równie udane.

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na uroczystość oraz zaangażowali się w przygotowanie imprezy.

Opiekunowie koła teatralnego:
Małgorzata Kowalska, Marzena Kurach, Barbara Magoń

Foto Urodziny Herberta

PODSUMOWANIE KONKURSU
"INTERPRETACJA PLASTYCZNA WIERSZY
ZBIGNIEWA HERBERTA"

W październiku poloniści i bibliotekarze gimnazjum zorganizowali konkurs na interpretację plastyczną wybranych wierszy Zbigniewa Herberta: "Pan Cogito a pop", "Dwie krople", "Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz", "Nike która się waha", "Pudełko zwane wyobraźnią", "Pan Cogito o cnocie", "Hakeldama", "Potwór Pana Cogito", "Pan Cogito opowiada o kuszeniu Spinozy", "Kamyk".

Wpłynęły 44 prace z różnych klas, wykonane ciekawymi technikami, często duzym wkładem pracy i wyobraźni. W związku z niespełnieniem warunków regulaminu niektóre prace, niestety, nie zostały wzięte pod uwagę przy ocenianiu, ale będą wystawione na wystawie pokonkursowej.

Przyznano następujące miejsca:
I miejsce Marta Paź z klasy IIIc interpretacja wiersza "Pudełko zwane wyobraźnią"
II miejsce Marlena Szwedowska z klasy IIIc interpretacja wiersza "Dwie krople"
III miejsce Aleksandra Lewandowska z klasy IIIc interpretacja wiersza "Pudełko zwane wyobraźnią"

Przydzielono także 4 wyróżnienia:
Katarzyna Siwilewicz III e
Magdalena Jabłońska III c
Patryk Sobolewski III c
Michał Wojtczak II e

Nagrody zostaną wręczone na najbliższym apelu gimnazjum. Wszystkie prace będzie można podziwiać na wystawie pokonkursowej w dniu nadanie szkole sztandaru.

Konkurs na interpretację plastyczną wybranych wierszy Zbigniewa Herberta

Poloniści i bibliotekarze Gimnazjum nr 4 ogłaszają konkurs na interpretację plastyczną wybranych wierszy Zbigniewa Herberta "Pan Cogito a pop", "Dwie krople", "Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz", "Nike która się waha", "Pudełko zwane wyobraźnią", "Pan Cogito o cnocie", "Hakeldama", "Potwór Pana Cogito", "Pan Cogito opowiada o kuszeniu Spinozy", "Kamyk".
Zobacz www.poema.art.pl/site/sub_159_zbigniew_herbert.html

Prace mogą być wykonane w dowolnej technice i w dowolnym formacie, podpisane imieniem, nazwiskiem, klasą; prosimy także podać tytuł wiersza i tytuł pracy.

Prace zbierane będą do środy 26 października w bibliotece szkolnej. Zapraszamy do udziału w konkursie, dla zwycięzców przewidziane są nagrody!

Szlak przetarty...

Delegacja nauczycieli z naszego gimnazjum po raz pierwszy brała udział w Zjeździe Klubu Herbertowskich Szkół. Był to już XIII zjazd, a odbywał się w przygranicznych Słubicach.

W dniach 22-23 września 2011r. w Słubicach spotkali się przedstawiciele szkół noszących imię "księcia poetów"- Zbigniewa Herberta. Mamy honor być 20. na świecie szkołą, która wybrała to zaszczytne imię. Przyjęcie go włączyło nas do grona liceów i gimnazjów rozsianych po całej Polsce, a nawet za oceanem, bo w Nowym Jorku.

Na uroczystości przybyli dyrektorzy szkół wraz z przedstawicielami rad pedagogicznych oraz pocztami sztandarowymi. Obchody rozpoczęły się spotkaniem w Zespole Szkół Licealnych i uroczystą mszą z udziałem wszystkich delegacji. Następnie gospodarze oraz goście przemaszerowali głównymi ulicami Słubic do nowoczesnego gmachu Collegium Polonicum. Jest to uczelnia wybudowana przy współpracy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Miałyśmy możliwość wysłuchania interesujących wykładów dotyczących życia i twórczości wybitnego poety. Szczególnie cenne były dla nas słowa dr Rafała Żebrowskiego, siostrzeńca Zbigniewa Herberta, który w ciekawy sposób przybliżył postać swojego wuja. Zwieńczeniem uroczystości był wspaniały występ szkolnego koła teatralnego "Drewniane pudełko zwane wyobraźnią" z ZSL.

Wieczorem uczestniczyłyśmy w posiedzeniu KHS, któremu przewodniczył prezes pan Wojciech Kalicki.

Kolejny dzień to gościna w zaprzyjaźnionym ze szkołami w Słubicach Miejskim Gimnazjum im. Karola Liebknechta we Frankfurcie nad Odrą. Dyrektor pan Torsten Kleefeld przywitał nas bardzo serdecznie, a młodzież niemiecka zaprezentowała znajomość języka polskiego i polskich tańców ludowych. Potem miałyśmy okazję poznać zabytki i ciekawe miejsca Frankfurtu.

Było nam bardzo miło uczestniczyć w zjeździe. Poczułyśmy rodzinną atmosferę, jaka panuje na wszystkich spotkaniach tego elitarnego klubu. Tam szczególnie dobitnie zrozumiałyśmy, że noszenie imienia tak wspaniałego człowieka zobowiązuje... zobowiązuje do wytężonej pracy. Szkoła Herbertowska to znak jakości. Pracujmy więc, by być w gronie najlepszych.

Małgorzata Kowalska, Marzena Kurach, Barbara Magoń

Foto Zjazd Klubu Szkół Herbertowskich

2010/2011

SPRAWOZDANIE Z I CZĘŚCI KONKURSU O ZBIGNIEWIE HERBERCIE DLA KLAS II

Łącznie w pierwszej części konkursu wzięło udział 138 osób.

W poszczególnych klasach punktacja wyglądała następująco:
-klasa IIA- 23 osoby zdobyły 102 punkty (4,43 pkt. na 1 os.),
-klasa IIB- 19 osób zdobyło 81 punktów ( 4,26 pkt. na 1 os. ),
-klasa IIC- 26 osób zdobyło 131 punktów ( 5,03 pkt. na 1 os.),
-klasa IID- 18 osób zdobyło 71 punktów (3,94 pkt. na 1 os.),
-klasa IIE- 27 osób zdobyło 149 punktów ( 5,51 pkt. na 1 os.),
-klasa IIF- 25 osób zdobyło 177 punktów (7,08 pkt. na 1 os.).

Najlepsze wyniki uzyskali:
- Klaudia Zakrzewska z klasy II A- 11/14 punktów,
- Dominik Szpilewski z klasy IIE- 11/14
- Olga Błaszczyk z klasy IIB- 9/14
- Atina Ciepłucha, Natalia Wicińska, Ola Śliwińska, Wiktoria Białecka, Karolina Stryjek, Tomasz Kaszubowski, Dominik Pawlak, Krzysztof Robak, Krzysztof Dąbrowski z klasy IIF -9/14
- Magdalena Jabłońska, Paulina Łokucijewska z klasy IIC - 8/14,
- Rafał Przewodowski z klasy IID- 8/14.

Wymienionych 15 uczniów weźmie udział w II turze konkursu.

A. Boba
A. Prus
A. Zgirska

Poznajmy bliżej patrona naszej szkoły - Zbigniewa Herberta

7 grudnia odbyły się w naszym gimnazjum apele poświęcone życiu i twórczości Zbigniewa Herberta. Mieliśmy okazję poznać biografię poety oraz obejrzeć slajdy dotyczące wydarzeń jego życia. Wysłuchaliśmy również recytacji wybranych utworów Z. Herberta.

Karolina Glonkowska i Żaneta Janiszewska zaprezentowały wiersz "Przesłanie Pana Cogito", Bartosz Izdebki przedstawił utwór "Pan od przyrody", a Patrycja Schab "Ze szczytu schodów". Recytację dopełniały inscenizacje w wykonaniu uczniów klasy III b. Apel zakończył się konkursem. Pytania dotyczyły oczywiście życia i twórczości Zbigniewa Herberta. Wszyscy, którym udało się udzielić poprawnej odpowiedzi, otrzymali słodką nagrodę. Niedługo uczniowie naszego gimnazjum będą mogli sprawdzić się w różnego rodzaju konkursach związanych z postacią patrona szkoły.

Apel przygotowała B. Balbuza

Foto Apel Herbert

Kornel Makuszyński - patron naszej szkoły z wizytą w Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu

22.11.2010r.
Klasa V B oraz VI A pod opieką p. I. Marynowskiej wzięły udział w bardzo ciekawych zajęciach z cyklu "Patroni elbląskich szkół" w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Św. Ducha. Dzięki filmowi poświęconemu życiu Kornela Makuszyńskiego oraz pokazowi multimedialnemu, poszerzającemu wiedzę na temat twórczości pisarza, uczestnicy spotkania bardzo sprawnie rozwiązali zadania diagramu. Najlepsi otrzymali słodkie nagrody. Uczniowie poznali także zasady wyszukiwania potrzebnych materiałów. Wszyscy uznali zgodnie, że był to dobry pomysł na ciekawą lekcję.

Foto "Kornel Makuszyński" w Bibliotece Pedagogicznej

ROCZNICA URODZIN ZBIGNIEWA HERBERTA

W czwartek na lekcjach niektórzy, żeby się wykupić od pytania, recytowali fragmenty wierszy, dzisiaj - 29.10 w piątek - odśpiewano patronowi symboliczne "Sto lat". Pod tablicą SU uczniowie klasy III pod dyrekcją Rafała Kępki gromkimi głosami upamiętnili 86. rocznicę urodzin Z. Herberta.

Zapraszamy uczniów gimnazjum do wymyślania propozycji sposobu obchodzenia kolejnych rocznic. Kartki z pomysłami prosimy wrzucać do skrzynki na drzwiach gabinetu 11 D do 15 listopada.

2009/2010

Tak się ładnie nazywamy ...



2008/2009

Protokół z drugiego etapu konkursu wiedzy o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta 2008/2009

Dnia 17.12.2008 odbył się drugi etap konkursu wiedzy o Herbercie. W konkursie brały udział trzyosobowe delegacje klas pierwszych gimnazjum.
Klasa Ia
Kuligowska Monika
Skop Bartosz
Stachewicz Gracjana

Klasa Ib
Dudak Mirosław
Glonkowska Karolina
Tomczak Małgorzata

Klasa Ic
Hubczuk Angelika
Jarzynka Marta
Korowaj Bartek

Klasa Id
Czechowski Krzysztof
Piotowski Karol
Piszczygłowa Mateusz

Klasa Ie
Brandt paulina
Silaff Marta
Starzyńska Katarzyna

Klasa If
Dąbek Ewelina
Szczodrawska Anna
Tykarska Paulina

1 miejsce zajęła klasa Id
2 miejsce zajęły klasy Ib i Ic
3 miejsce zajęła klasa If
4 miejsce zajęła klasa Ia
5 miejsce zajęła klasa Ie

Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie konkursu:
Elżbieta Derlukiewicz
Alicja Stando
Andrzej Derenda

2007/2008

Herberta czar...

W piątek 28.03.08r. uczniowie klas trzecich gimnazjum popisywali się swoją wiedzą na temat twórczości i życia Zbigniewa Herberta.

Intensywne przygotowania zaowocowały dobrym przygotowaniem do konkursu, ale nie było łatwo... Sprawdzano znajomość twórczości i umiejętność interpretacji wierszy "księcia niezłomnego". Trzyosobowe zespoły rozwiązywały krzyżówkę, układały puzzle i odpowiadały na pytania.

Zmagania zespołów wszystkich klas trzecich zakończyły się niewątpliwym sukcesem uczennic z klasy III a: Agaty Suchojad, Agnieszki Włodarczyk, Doroty Ziętarskiej. Drugie miejsce zajęli przedstawiciele klasy III d, trzecie III e.
Pozostałe miejsca:
- czwarte- III f
- piąte - III c
- szóste - III b

Z pewnością do sukcesu klas przyczynił się wspaniały doping publiczności.
Gratulujemy sukcesu!

Zdjęcia Konkurs Herbert - klasy III gim. - 28.03.08

KONKURS WIEDZY O ZBIGNIEWIE HERBERCIE FINAŁ KLAS DRUGICH

Dnia 28.03.2008r. został przeprowadzony finał konkursu o wybitnym eseiście i prozaiku Zbigniewie Herbercie - przyszłym patronie naszego gimnazjum.

Konkurs zorganizowały i przeprowadziły panie: mgr Anna Bewicz, mgr Jadwiga Pietrzak , mgr Anna Awiżeń i mgr Marzena Głowacka.
Poszczególne klasy reprezentowane były przez "trójki" finalistów, którzy wcześniej najlepiej napisali test kwalifikacyjny. Test finałowy okazał się znacznie trudniejszy i bardzo szcaegółowy. Najlepiej rozwiązali go uczniowie z klasy IIB w składzie: Katarzyna Nikiciuk, Adam Benke i Mateusz Konefał. Układanie portretu Z.Herberta z puzzli, recytowanie jego prozy, wypełnienie krzyżówki- też poszło najlepiej kl. II b.
Pozostali uczniowie gorąco dopingowali swoim drużynom, a przy okazji mogli dowiedzieć się wiele nowego o tym polskim literacie.

Zdjęcia Konkurs Herbert - klasy II gim. - 28.03.08

Drugi etap konkursu o Zbigniewie Herbercie dla klas I

W czwartek 27 marca drużyny wyłonione podczas pierwszego etapu konkursu wiedzy o Zbigniewie Herbercie w klasach I mogły stanąć w szranki współzawodnictwa. Każda I klasa była reprezentowana przez trzyosobową ekipę.

Spotkanie rozpoczęło się około godziny 14 w szkolnej bibliotece. Wychowawcy klas pierwszych przygotowali różnorodne konkurencje, wymagające nie tylko wiedzy o patronie i jego twórczości, ale też szybkości działania, umiejętności współpracy w grupie, spostrzegawczości i uwagi.

PO godzinnych zmaganiach udało się wyłonić zwycięzców. Oto wyniki konkursu:

  1. miejsce - klasa I A - 2o punktów
  2. miejsce - klasa I B - 14 punktów
  3. miejsce - klasy I D i I E - po 13 punktów
  4. miejsce - klasa I C - 11 punktów
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, nagrody i dyplomy zostaną wręczone na apelu porządkowym w kwietniu.

Zdjęcia Konkurs Herbert - klasy I gim. - 27.03.08

WYBIERAMY IMIĘ NASZEJ SZKOŁY
poprawki 2007/2008
Rozpoczynamy kolejny rok pracy nad realizacją procedury wyboru imienia patrona szkoły. W ubiegłym roku szkolnym, zgodnie z rozporządzeniem MEN z 9.02.2007r. musieliśmy zmodyfikować nasze procedury i wybrać imię dla SP i Gimnazjum osobno. Po całorocznej pracy, w czerwcu, odbyło się tajne głosowanie i uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice wybrali:
  • dla SP nr 11 - Kornela Makuszyńskiego
  • dla Gimnazjum nr 4 - Zbigniewa Herberta
Chcielibyśmy w przyszłości znaleźć się na listach tzw. kornelówek i herbertówek, do których należą szkoły bardzo prestiżowe.
W tym roku szkolnym chcemy dobrze poznać postacie wybranych kandydatów. Będą temu poświęcone spoecjalne lekcje, apele, a także konkursy. Może niektóre klasy zdecydują się podczas wycieczek szkolnych odwiedzić miejsca, z którymi związani byli K. Makuszyński i Z. Herbert.

PROCEDURA
WYBORU PATRONA
ZESPOŁU SZKÓŁ nr 1 w ELBLĄGU

I. Powołanie komisji do przeprowadzenia kampanii mającej na celu wybór patrona szkoły.

Zadaniem zespołu jest koordynowanie działań podjętych w szkole, mających na celu wybór patrona oraz opracowanie harmonogramu tych działań i ustalenie etapów realizacji projektu pod nazwą "Nadanie Imienia Szkole".

II. Regulamin wyboru patrona szkoły.

Zespół Szkół nr 1 w Elblągu to placówka, która ma wiele osiągnięć.
Poprzez nadanie imienia szkoła:
  • uzyskuje swoistą indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół,
  • promuje osobę patrona, jego postawę życiową i dokonania,
  • w naturalny sposób pozyskuje do współpracy instytucje i osoby związane z patronem,
  • wchodzi do rodziny szkół o tym samym imieniu, co może prowadzić do nawiązania wzajemnych kontaktów (np. organizacji wycieczek, wakacyjnej wymiany dzieci i młodzieży),
  • może oprzeć swoje działania wychowawcze na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością patrona i ogólnie uznawanych przez społeczność,
  • wzbogaca swoją obrzędowość związaną z patronem.
Wybór patrona to sprawa najwyższej wagi. Nie może to być wybór przypadkowy, nieuzasadniony. Kampania musi być przeprowadzona w sposób przemyślany i kontrolowany. Przy wyborze społeczność szkolna (rodzice, uczniowie, nauczyciele) muszą kierować się rangą szkoły i rolą, jaką odgrywa w środowisku.

Imię szkoły - patron powinno/powinien nawiązywać do historii lub współczesności Elbląga lub Polski, osiągnięć, ważnych kart historii lub zamiarów na przyszłość.

Tylko aktywny udział i poważne podejście do sprawy wyboru patrona przez społeczność szkolną gwarantuje dumę i satysfakcję, z jaką przez lata będziemy nosili imię wybrane przez nas.

Zasady:

  • W wyborach bierze udział cała społeczność szkoły (uczniowie, rodzice, nauczyciele).
  • Wszyscy realizujemy projekt pod nazwą "Nadanie Imienia Szkole".
  • Terminy realizacji poszczególnych etapów wyboru patrona ustala zespół koordynujący w porozumieniu z dyrekcją.
  • Dyrekcja w porozumieniu z zespołem koordynującym wyznacza osoby odpowiedzialne za realizację zadań szczegółowych.
  • Dyrekcja kontroluje sprawny przebieg poszczególnych etapów i rozlicza odpowiedzialnych za ich realizację.
  • Protokoły z realizacji projektu "Nadanie Imienia Szkole" wraz z propozycją imienia dla szkoły wyłonioną drogą wyborów oraz wniosek o nadanie szkole imienia zostaną skierowane do Urzędu Miasta.
  • Szkoła oczekuje na werdykt Władz Miasta.

III. Procedura:

  • W procesie wyboru imienia uczestniczą nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice i uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Elblągu oraz społeczność lokalna.
  • Każda społeczność przedstawia swojego kandydata.
  • Nad przebiegiem wyboru patrona przez rodziców czuwa dyrektor, zespół koordynujący oraz przewodniczący Rady Rodziców.
  • Nad przebiegiem wyboru patrona przez nauczycieli i pracowników czuwają przewodniczący zespołów samokształceniowych oraz wicedyrektor.
  • Nad wyborem kandydatów na patrona szkoły przez uczniów czuwają wychowawcy klas, Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekunów SU, p.R. Nakonowski, p.I. Marynowska, p. A.Pałat.
  • Propozycje zgłaszane przez środowisko lokalne i rodziców gromadzi p. A. Trykowska.
  • Wybory są trzyetapowe.

ETAP I
od września 2006 do grudnia 2006

Wybory kandydata na patrona przez uczniów

Wychowawcy przeprowadzą lekcje wychowawcze na temat:
W poszukiwaniu autorytetu;
Kto może być patronem szkoły?

Zespół koordynujący będzie prowadził kampanię reklamującą akcję wybierania kandydatów na patrona szkoły. Na godzinach wychowawczych odbędą się dyskusje, prezentacje kandydatów na patrona szkoły. Uczniowie każdej klasy wytypują jednego kandydata, który uzyskał największą ilość głosów w tajnym głosowaniu klasowym. Gospodarz klasy sporządzi protokół z głosowania (formularz protokołu przygotuje p. M. Kowalska) i uzasadni wybór. Wyniki głosowania klas zgromadzi p. A. Ostrasz do 15 grudnia 2006r. Uczniowie mogą zgłaszać swoje indywidualne propozycje do przygotowanej skrzynki, która będzie się znajdować w gabinecie 206C ( za przygotowanie skrzynki odpowiedzialna p.J. Pietrzak) . Samorząd Uczniowski pod opieką p. M. Głowackiej i J. Pietrzak, spośród zgłoszonych propozycji wyłoni do 19 grudnia 2006 trzy kandydatury, które uzyskają największą ilość głosów.

Wybory kandydata na patrona przez nauczycieli i pracowników

Na zebraniach zespołów:
  • nauczycieli bloku humanistycznego
  • nauczania początkowego
  • nauczycieli języków obcych
  • nauczycieli matematyki
  • nauczycieli przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii)
  • nauczycieli informatyki, techniki
  • nauczycieli wychowania fizycznego
  • katechetów
  • pedagogów
  • biblioteki
  • pracowników obsługi i administracji
pod kierunkiem przewodniczących przedstawione zostaną kandydatury z wyczerpującym uzasadnieniem. Drogą tajnego głosowania, większością głosów, każdy zespół wytypuje swoją propozycję. Jeżeli taką samą liczbę głosów uzyska kilku kandydatów, głosowanie zostanie powtórzone. Spośród kandydatur z największą ilością głosów wybrany zostanie jeden, który uzyska najwięcej głosów. Protokół z wyborów w zespole sporządzi przewodniczący. Lista kandydatów z uzasadnieniem zostanie wywieszona w pokoju nauczycielskim w dniu 19 grudnia 2006r. Odpowiedzialna za to jest p. A. Trykowska.

20 grudnia 2006r odbędą się wybory jednej kandydatury nauczycieli i pracowników. Za przeprowadzenie tajnego głosowania w pokoju nauczycielskim odpowiada p.J.Pietrzak i p.E. Branecka. Komisja skrutacyjna w składzie:
p. R. Nakonowski, p.R. Derenda, p. I. Marynowska, która przeliczy głosy i sporządzi protokół z wyborów, wskazując jednego kandydata, który uzyskał przewagę większością głosów.

Wybory kandydata na patrona przez rodziców i społeczność lokalną

P. B.Sakowska i p. R. Derenda, p. I. Marynowska są odpowiedzialne za umieszczenie w prasie osiedlowej i na stronie internetowej szkoły informacji o realizacji przez szkołę projektu _Nadanie imienia szkole_. Społeczność lokalna będzie mogła uczestniczyć w wyborze patrona poprzez przedstawienie swoich propozycji. Kandydatury będzie można zgłaszać do 30 listopada 2006 na adres szkoły lub adres emaliowy, do skrzynki znajdującej się w dyżurce lub wypełniając formularz na stronie internetowej szkoły. Za przygotowanie formularza odpowiedzialna p. M. Kowalska i p. E. Branecka. (Powyższy formularz prosimy odesłać na adres belfer@softel.com.pl)
Wychowawcy klas poinformują rodziców o realizacji projektu _Nadanie imienia szkole_ i różnych możliwościach zgłaszania kandydatur. Rodzice mogą przekazać swoje propozycje bezpośrednio do wychowawców oraz tak jak społeczność lokalna. Zespół pod kierunkiem p.J. Pietrzak, spośród kandydatur zgłoszonych przez środowisko lokalne i rodziców wybierze jedną, najczęściej powtarzającą się propozycję.
Na zebraniu Rady Rodziców, w styczniu 2007r, dyrektor poinformuje o kandydaturach zgłoszonych przez uczniów, nauczycieli i pracowników oraz rodziców i społeczność lokalną. Rada Rodziców pod kierunkiem Przewodniczącego Rady Rodziców, w tajnym głosowaniu, wybierze jedną kandydaturę, spośród przedstawionych przez dyrektora lub innych zgłoszonych w trakcie zebrania.
Protokół z wyborów sporządzi protokolant Rady Rodziców.

ETAP II od lutego 2007 do czerwca 2007

Prezentacja kandydatów

Zespół koordynujący we współpracy z wychowawcami i Samorządem Uczniowskim przygotuje prezentacje co najwyżej pięciu kandydatów wybranych przez rodziców(1), nauczycieli(1) i uczniów(3). Uczniowie pod opieką wychowawców przygotują plakaty informacyjne i gazetki w salach i na korytarzach, nauczyciele wygłoszą prelekcje oraz przeprowadzą lekcje wychowawcze. W bibliotece i na tablicach informacyjnych zaprezentowani zostaną kandydataci. Działania te mają przybliżyć całej społeczności szkolnej sylwetki kandydatów na patrona.

Ogólnoszkolne wybory

W maju w dniu zebrań z rodzicami, w środę dla SP i w czwartek dla gimnazjum, odbędą się ogólnoszkolne, tajne wybory patrona szkoły. Uczestniczyć będą uczniowie, nauczyciele, pracownicy i rodzice. Nad procedurą głosowania czuwać będzie Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. R. Nakonowskim oraz p. R. Derenda, p. E. Branecka, p. M. Głowacka, p. B.Magoń, M.Podbielska, A.Pałat, p. I.Marynowska. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy będą oddawać głosy do przygotowanej urny w godzinach od 9 do18. Rodzice mogą oddać swoje głosy w godzinach 17 - 20, udając się na spotkania z wychowawcami. Za przygotowanie urn odpowiedzialny jest samorząd wraz z opiekunami.

Wybór patrona

Drogą tajnego głosowania wybrany zostanie ten kandydat, który uzyska zdecydowaną większość głosów. Przeliczeniem głosów i sporządzeniem protokołu z wyborów zajmie się komisja skrutacyjna w składzie: dyrektor, przedstawiciel nauczycieli, przedstawiciel rodziców i przedstawiciel uczniów.
Jeżeli taką samą lub zbliżoną liczbę głosów uzyska kilku kandydatów, głosowanie zostanie powtórzone. Spośród kandydatur z największą ilością głosów wybrany zostanie jeden, który uzyska najwięcej głosów.

ETAP III od września 2007 do września 2009

Przygotowanie wniosku o nadanie szkole imienia do Urzędu Miasta.

Po przeprowadzeniu głosowania i publicznym ogłoszeniu wyniku wyborów patrona, dyrektor sporządzi dokument/protokół z realizacji w Zespole Szkół nr 1 w Elblągu projektu "Nadanie imienia szkole". Dokument ten zostanie przekazany do Urzędu Miasta w Elblągu. Znajdzie się w nim także wyczerpująca prezentacja sylwetki patrona lub uzasadnienie imienia opracowane przez zespół koordynujący.

Poznajemy patrona szkoły

Po dokonaniu wyboru patrona w szkole będzie realizowane zadanie "Poznajemy patrona szkoły". Realizacja tego zadania ma na celu przybliżenie postaci patrona. Szczegółowy plan działań zostanie ustalony po ogłoszeniu wyniku wyborów, ponieważ musi on uwzględniać dokonania wybranej osoby/instytucji, trwać ona będzie przez cały rok szkolny 2007/2008.

Kampania informacyjna

Realizacji projektu, którego celem jest wybranie i poznanie patrona szkoły towarzyszyć będzie przez cały czas trwania akcja informacyjna. We wszystkich salach, na korytarzach wyeksponowane zostaną gazetki i plakaty. Nad ich aktualizacją czuwać będą p. R. Derenda, p. E.Branecka i p. A. Ostrasz. Harmonogram działań oraz inne związane z projektem informacje będą dostępne na internetowej stronie szkoły, za ich dostarczanie i publikowanie będzie odpowiedzialny zespół do aktualizacji strony internetowej.

Uroczystość nadania imienia

Scenariusz uroczystości nadania imienia Zespołowi Szkół nr 1 w Elblągu zostanie opracowany po akceptacji naszego wniosku przez Urząd Miasta Elbląga.






Uczniowie wylosowali:
05.12. - numer 6
06.12. - numer 12
07.12. - numer 15
08.12. - numer 23
09.12. - numer 31


Darmowe liczniki




Biuletyn Informacji Publicznej




Nadanie sztandarów


Nasza szkoła z lotu ptaka (zdjęcia lotnicze)



Wyniki naszych
poprzednich sond



Slajdowisko




Gimnazjum nr 4 w Elblągu

Szkoła Podstawowa nr 11 w Elblągu


nadesłał: M.Ł. IIc gim. 2007/08


Bezpieczny internet.pdf

nadesłała: A.C. IIe gim. 2009/10


Nauka wiersza na pamięć.pdf

nadesłał: M.J. IId gim. 2009/10


Gry i zabawy


Grafika Download


NUMERY ALARMOWE


deutschmeinhobby.pl.tl


englishfunzone.weebly.com/



facebook.com/zsnr1elblag

w górę © 2006-2016 by Zespół Szkół Nr 1 w Elblągu 82-300 Elbląg, ul. Korczaka 34
Aktualna strona www.sp11.elblag.pl/
e-mail szkoła: sekretariat@sp11.elblag.pl  
e-mail strona: redakcja@sp11.elblag.pl