niedziela, 16 czerwca 2024
godzina 2:24

 


Prognoza pogody
Zdrowa żywnośćKatalog Gwiazdor


PLAN SZKOŁY


Oczarowali nas głębią myśli i… słowem

Słowo "oczarowali" zostało użyte w tytule wcale nie na wyrost. W wypełnionej po brzegi Sali Kameralnej w kinie "Światowid" słuchano przez cztery godziny w skupieniu i z zainteresowaniem wspaniałych wystąpień "mocnych w gębie". Zarówno słuchacze, jak i uczestnicy dowiedli, że współczesna młodzież jest wrażliwa, mądra i wartościowa.

Po raz czwarty uczestnicy konkursu krasomówczego Mocni w gębie mieli okazję zmierzyć się z trudną sztuką wygłaszania przemówień. W tym roku był to konkurs wojewódzki w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. 16 marca 2010 roku w Centrum Spotkań Europejskich w Elblągu uczniowie prezentowali swoje przemyślenia na jeden z zaproponowanych przez organizatorów tematów. Najczęściej podejmowali tematy dotyczące samotności, obcowania z literaturą, znieczulicy, radości z czynienia dobra i potrzeby wolności.

Najmłodszym mówcom organizatorzy zaproponowali następujące tematy:

 1. "Radość przeżywa się tylko wtedy, gdy sprawia się ją innym" (Karl Barth)
 2. "Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela." (Ignacy Krasicki)
 3. "Nie ma dzieci, są ludzie." (Janusz Korczak)
 4. "Gdyby Europa została kiedyś zjednoczona, szczęście, dobrobyt i duma 400 milionów jej mieszkańców nie miałyby granic." (Winston Churchill, 1946r.)
 5. Z czego mogą się cieszyć Polacy prawie sześć lat po wstąpieniu do Unii?
 6. "Kto czyta książki, żyje podwójnie." (Umberto Eco)
Gimnazjaliści mogli się wypowiedzieć na tematy:
 1. "Wśród ludzi jest się także samotnym." (Antoine de Saint-Exupery)
 2. "Moda jest najpotężniejszym z tyranów." (przysłowie łacińskie)
 3. "Kto milczy, ten zdaje się zezwalać." (Bonifacy VIII)
 4. "Jest historia Europy wielką rzeką, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie, a różnorodność tworzących ją tradycji i kultur jest jej wielkim bogactwem." (Jan Paweł II)
 5. "Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji" (Billie Joe)
Najstarszej grupie oratorów zaproponowano rozwinięcie następujących myśli:
 1. "Człowiek rodzi się wolny, a wszędzie tkwi w kajdanach." (Jan Jakub Rousseau)
 2. "Gdyby kropla powiedziała, nie jestem potrzebna, nie byłoby oceanu." (Jan Twardowski)
 3. "Statek jest najbezpieczniejszy, gdy stoi zacumowany w porcie, ale przecież nie po to buduje się statki." (Paulo Coelho)
 4. "Przez 500 lat panowaliśmy nad światem kulturowo, militarnie, handlowo i prawnie. Teraz to się kończy i Europejczykowi jest trudno przestawić się na myślenie, że nie jesteśmy już takim wyjątkiem na świecie, a tylko jedną z wielu kultur." (Ryszard Kapuściński)
 5. "Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach." (Cicero)

Słuchanie tegorocznych mówców było niezwykłą przyjemnością. Przemówienia były wyrazem autentycznych przeżyć. Słuchacze czuli, że jest to wynik osobistych przemyśleń młodych ludzi. Zachwyt wzbudzały dojrzała treść przemówień, kunszt oratorski i umiejętność wpływania na emocje. Mamy nadzieję, że było to możliwe dzięki trafnemu doborowi tematów.

W konkursie wzięło udział 24 uczestników z następujących szkół:

 • Szkoła Podstawowa nr 1 w Ornecie
 • Szkoła Podstawowa nr 11 w Elblągu
 • Szkoła Podstawowa nr 16 w Elblągu
 • Szkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu
 • Szkoła Podstawowa nr 25 w Elblągu
 • Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
 • Gimnazjum nr 2 w Lidzbarku Warmińskim
 • Gimnazjum nr 3 w Elblągu
 • Gimnazjum nr 4 w Elblągu
 • Gimnazjum w Stankowie
 • II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu

Występy młodych adeptów sztuki oratorskiej oceniało jury w składzie: przewodnicząca - pani Marlena Derlukiewicz- konsultant do spraw języka polskiego WM-ODN w Elblagu, pani Irena Adamiak - aktorka Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, pani Katarzyna Jarosińska-Buriak - dr filologii polskiej, wykładowczyni w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu oraz pani Edyta Machul - instruktor teatralny w Centrum Spotkań Europejskich w Elblągu.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Sebastian Mazurowski z SP 25. Drugie miejsca zajęli: Klaudyna Lelukiewicz z SP 16 i Ada Sosnowska z SP 1 W Ornecie, zaś trzecie Weronika Przygoda z SP 11 i Klaudia Smyczyńska z SP 18.

Wśród gimnazjalistów dostrzeżono Martę Gałuszewską z Gimnazjum nr 3 - I miejsce; Martynę Nowaczyńską - również z Gimnazjum nr 3 - II miejsce oraz Dominikę Bulkowską z Gimnazjum w Stankowie. Trzecie miejsce zajęły ex aequo Angelika Hubczuk i Marta Paź - obie z Gimnazjum nr 4. Wyróżnione zostały Karolina Biedrzyńska z Gimnazjum nr 2 w Lidzbarku Warmińskim oraz Natalia Kędzierska z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Elblągu.

I miejsce wśród licealistów zajął Krzysztof Kisiel. II miejsce przypadło Darii Nowak, wyróżnienie przyznano Kornelii Lasce. Wszyscy oni reprezentowali II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu.

Laureaci pierwszych miejsc pojadą do Brukseli - nagrodę ufundował poseł do Parlamentu Europejskiego - Krzysztof Lisek. Wszyscy zwycięzcy otrzymali cenne nagrody książkowe sponsorowane przez Radę Rodziców przy Zespole Szkół nr 1 w Elblągu, Wydawnictwo Nowa Era oraz Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

Organizacją konkursu zajęły się - nauczycielki z Zespołu Szkół nr 1: Małgorzata Kowalska, Marzena Kurach, Barbara Magoń, Anna Trykowska; z ramienia W-M ODN w Elblągu - pani Marlena Derlukiewicz; z ramienia CSE "Światowid" - pani Dominika Śmiech. Swoją obecnością zaszczycił nas pan Ryszard Wodzisławski - dyrektor W-MODN w Elblągu.

Dziękujemy opiekunom uczestników: Annie Bewicz , Marzenie Kurach, Barbarze Magoń, Izabeli Marynowskiej, Grażynie Migacz, Marcie Nowickiej, Dorocie Orzech, Krystynie Piaskowskiej, Iwonie Podoleckiej-Flont, Annie Rusińskiej, Renacie Sampławskiej, Anecie Sosnowskiej, Barbarze Steć, Iwonie Studzińskiej, Aleksandrze Szerszeń oraz Bogusławowi Walewskiemu - za promowanie wysokiej kultury słowa oraz przygotowanie mówców.

Szkołę Podstawową nr 11 reprezentowali:

 • Lidia Karbowska kl. IV a
 • Adrian Gołębiewski kl. IV a
 • Weronika Przygoda kl. V a

Gimnazjum nr 4 reprezentowali:

 • Karolina Winiarczyk kl. II f
 • Angelika Hubczuk kl. II c
 • Marta Paź kl. I c

Galeria foto Mocni w gębie - 16.03.2010


Uczniowie wylosowali:
05.12. - numer 6
06.12. - numer 12
07.12. - numer 15
08.12. - numer 23
09.12. - numer 31


Darmowe liczniki
Biuletyn Informacji Publicznej
Nadanie sztandarów


Nasza szkoła z lotu ptaka (zdjęcia lotnicze)Wyniki naszych
poprzednich sondSlajdowisko
Gimnazjum nr 4 w Elblągu

Szkoła Podstawowa nr 11 w Elblągu


nadesłał: M.Ł. IIc gim. 2007/08


Bezpieczny internet.pdf

nadesłała: A.C. IIe gim. 2009/10


Nauka wiersza na pamięć.pdf

nadesłał: M.J. IId gim. 2009/10


Gry i zabawy


Grafika Download


NUMERY ALARMOWE


deutschmeinhobby.pl.tl


englishfunzone.weebly.com/facebook.com/zsnr1elblag

w górę © 2006-2016 by Zespół Szkół Nr 1 w Elblągu 82-300 Elbląg, ul. Korczaka 34
Aktualna strona www.sp11.elblag.pl/
e-mail szkoła: sekretariat@sp11.elblag.pl  
e-mail strona: redakcja@sp11.elblag.pl