wtorek, 23 kwietnia 2024

WYCIECZKA SZKOLNA
W BORY TUCHOLSKIE I PO SZWAJCARII KASZUBSKIEJ
klas: IIB, IIF, IIIB, IIIC, III D, IIIE i IIIF w dniach 5-7.05.2008r.

Wraz ze swoimi wychowawcami oraz ks. Piotrem Molendą wyjechaliśmy na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą. Towarzyszyły nam również dwie trzecie klasy z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy następujące obiekty:
- FOJUTOWO - unikalny zabytek architektury hydrotechnicznej, wzorowany na antycznych rzymskich budowlach - akwedukt, będący skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi (płynący dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynący górą - 11 m nad dolną rzeką).
- ZAPORA - MYLOF elektrownia wodna na rzece Brda, stawy rybne - pstrągarnie, piękny kompleks leśny
- KLOSNOWO K/ KROJANT - zabytkowa wyłuszczarnia nasion z 1913 r.- ścieżka dydaktyczna "Od nasionka do drzewka " z panem leśniczym Markiem Pałaszyńskim, pokaz jedynego w Europie przedwojennego modelu silnika Diesla, uznany za atrakcję tego miejsca.
- SZARLOTA K/ KOŚCIERZYNY - zakwaterowanie w Ośrodku Wczasowym, pięknie położonym nad jeziorem Osuszyno w lasach sosnowych i mieszanych, które tworzą specyficzny, zdrowy mikroklimat. Na terenie ośrodka korzystaliśmy ze wspaniałej stołówki, boisk, a w Tawernie "Róża Wiatrów" bawiliśmy się na dyskotekach, graliśmy w bilard, śpiewaliśmy przy gitarach i miło spędzaliśmy wolny czas.

Drugi dzień wycieczki spędziliśmy w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w SZYMBARKU. Zajęcia rozpoczęły się wyrabianiem ciasta na tradycyjny chleb kaszubski, a następnie umieszczeniem go w piecu. Gdy 50 bochenków piekło się w starym piecu chlebowym, my obejrzeliśmy:
- Najdłuższą deskę świata - wpisaną do Księgi Rekordów Guinessa 12.06.2006. Wykonaną z drzewa daglezji liczącego 120 lat, mierzącego 51m i ważącego 15 t.
- Stół im. noblisty - Lecha Wałęsy - na ok. 220 osób, największy stół na świecie.
- Dom Sybiraka - dom budowany i zamieszkiwany przez Polaków 240 lat temu na Syberii, jest to jedyny taki dom w Europie. oraz pociąg historyczny (lokomotywa 1942 r. i wagony które wiozły zesłańców polskich).
- Replika Bunkra - " Ptasia Wola" TOW Gryf Pomorski - z efektami świetlno-akustycznymi, w postaci bombardowania, oraz interesującą wystawą militarną.
- Dom stojący na głowie - ta budowla w zamyśle ma być alegorią współczesnego świata, w którym ład boży, tradycja, system wartości zostały postawione na głowie, wypaczone i wyszydzone.

Trzeci dzień potraktowaliśmy trochę edukacyjnie i zabawowo - odwiedziliśmy Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża w Gdańsku-Oliwie. Przy pięknej pogodzie spacerowaliśmy na świeżym powietrzu. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem zmian w Oliwskim ZOO. Zwierzęta potraktowały nas bardzo łaskawie i chętnie wychodziły do nas w celach towarzyskich. Bardzo sympatyczna atmosfera całej wycieczki tak bardzo udzieliła się jej uczestnikom, że nikomu nie chciało się wracać do domu.

Zdjęcia Wycieczka na Kaszuby